/_nuxt/img/logo.fff9e05.png

Jak wygląda pogrzeb w czasie pandemii COVID-19?

Śmierć bliskiej osoby jest trudnym oraz ciężkim przeżyciem, na które nigdy nie jesteśmy przygotowani. W obecnych czasach przy panującej pandemii przygotowanie ciała oraz pogrzeb zmarłego na COVID-19 muszą być przeprowadzone zgodnie z wytycznymi sanepidu.

W kwietniu 2020 roku Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie, które dotyczy pochowania osób zmarłych z powodu COVID-19, czyli infekcji wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Dokumentacja zawiera wytyczne minimalizujące ryzyko zakażenia patogenem.

Najważniejsze zalecenia pochówku osób zmarłych na COVID-19:

  • Ciała osób zmarłych na COVID-19 należy zdezynfekować płynem odkażającym o działaniu wirusobójczym, kolejno włożyć wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym do specjalnego worka, który następnie poddany jest dezynfekcji.
  • W sytuacji przekazania ciała do krematorium, zwłoki muszą być włożone w dodatkowy, zdezynfekowany środkiem wirusobójczym worek. Trumna kremacyjna z ciałem przewożona jest bezpośrednio do spopielarni.
  • W przypadku tradycyjnego pochówku, bez spopielenia zwłok, osoba zmarła ze szpitala transportowana jest od razu na cmentarz (trumna z ciałem nie uczestniczy podczas mszy świętej).
  • W miarę możliwości transport osoby zmarłej, jaki i wszystkie czynności związane z pogrzebem, powinien realizować jeden zespół przewozowy.
  • Gdy nie jest koniecznością zakład pogrzebowy odstępuje od mycia oraz ubierania ciała.
  • Podczas pandemii nie można pożegnać zwłok z wystawieniem oraz zabroniona jest bezpośrednia identyfikacja ciała w przypadku śmierci w szpitalu. W takiej sytuacji zakład pogrzebowy musi potwierdzić rodzinie tożsamość osoby poprzez okazanie zdjęcia zmarłego.
  • Gdy osoba umrze w domu, należy zdezynfekować wszystkie pomieszczenia oraz odkazić przedmioty, z którymi miał styczność.

Pracownicy zakładu pogrzebowego zabezpieczają się w środki ochrony osobistej, takiej jak: kombinezon bądź długi fartuch ochronny, czepek na głowę, maski zakrywające usta oraz nos, przyłbice ochroną oraz jednorazowe rękawice nitrylowe.

Obostrzenia w kościele oraz na cmentarzu

Tradycyjne pochowanie osoby zmarłej w naszym kraju składa się zazwyczaj z dwóch etapów. Pierwszym etapem jest msza święta, natomiast drugim pogrzeb na cmentarzu. Podczas mszy świętej żałobnicy muszą obowiązkowo mieć zasłonięte usta oraz nos poprzez maseczki ochronne lub przyłbice, które są odpowiednim zabezpieczeniem. Kapłan odprawiający mszę jest zwolniony z tego obowiązku. W kościele przewidziano obostrzenia jakimi jest ograniczona ilość osób. Na powierzchni 15 m 2 może przebywać maksymalnie jedna osoba. Dodatkowo wprowadzono dystans względem siebie- co najmniej 1,5 metra.

Podczas uroczystości na cmentarzu odbywają się takie same zasady jak w przypadku mszy świętej, z wyjątkiem braku limitu liczby żałobników. Na cmentarzu kapłan również zwolniony jest z obowiązku zakrywania ust oraz nosa.

Aktualnie na terenie całego kraju obowiązuje zakaz organizacji styp.

Pochowanie bliskiej osoby podczas pandemii nie stwarza większego zagrożenia epidemiologicznego. Bez wątpienia należy przestrzegać zasad zachowania podstawowych środków ostrożności. Gdy zachowamy dystans względem siebie, zasłonimy usta oraz nos, zdezynfekujemy dłonie będziemy bezpieczni oraz bez obaw będziemy mogli godnie pożegnać członka rodziny.

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy zakładem pogrzebowym cieszącym się zaufaniem wielu rodzin, które powierzyły nam organizację ostatniego pożegnania ich zmarłych. Jest dla nas niezwykle ważne, że możemy Państwu przyjść z pomocą w najtrudniejszych momentach życia. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu

stacjonarny:
56 4626793
komórkowy:
605 588 006
/_nuxt/img/bg-tl.e4c3953.png /_nuxt/img/bg-tr.a57c724.png /_nuxt/img/bg-bl.77156eb.png /_nuxt/img/bg-br.742bb0f.png