/_nuxt/img/logo.fff9e05.png

Pogrzeb świecki - na czym polega?

Pogrzeb świecki w Polsce jest ceremonią stosunkowo mało popularną z uwagi na wyznanie katolickie, na które deklaruje się 95% mieszkańców. Jednakże istnieją już miasta oraz całe regiony, gdzie wybór tej formy pochówku staje się sprawą naturalną. Na czym więc polega pogrzeb świecki i kto o nim decyduje? Jak przebiega ceremonia? Odpowiedzi znajdą Państwo w poniższym artykule.

Pogrzeb świecki – na czym polega?

Pochówek świecki to uroczystość, która pozbawiona jest wszelkich obrzędów oraz symboli religijnych. Odbywa się bez udziału duchownego celebransa i mszy świętej. Pogrzeb świecki dedykowany jest osobom niewierzącym, choć na taką formę pogrzebu decydują się również osoby różnych wyznań.

Kto prowadzi pogrzeb świecki?

Pogrzeb świecki prowadzony jest przez Mistrza Ceremonii Pogrzebowych, który szczegółowo ustala z Rodziną przebieg uroczystości. Mistrzem Ceremonii powinna być osoba o głębokiej empatii, rozwiniętej intuicji, gruntownie wykształcona, elokwentna, delikatna, cierpliwa oraz odporna psychicznie. Wielogodzinne rozmowy z Rodziną wymagają taktu, a jednocześnie powinny stanowić pewność, że Mistrz jest fachowcem radzącym sobie z ogromem żalu i smutku, w którym pozostaje pogrążona Rodzina.

Kto decyduje o pogrzebie świeckim?

O pogrzebie świeckim decyduje Rodzina zmarłego. Wynika to z jego ostatniej woli, zapisu w testamencie lub przekonania Rodziny, że taka właśnie forma odpowiadałaby osobie, która nie zdążyła o tym sama zadecydować.

Jak wyglądają kwestie formalne zanim zostanie przeprowadzony pogrzeb świecki?

Wybór pogrzebu świeckiego nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami. Wystarczy zgłosić w zakładzie chęć skorzystania z usług Mistrza Ceremonii Pogrzebowych.

Gdzie zostaje pochowany zmarły?

Pogrzeb świecki wiąże się ze spoczynkiem zmarłego na cmentarzu komunalnym. Są oczywiście wyjątki i przeważnie dotyczą sytuacji, gdy Ksiądz (gospodarz cmentarza parafialnego) wyraża zgodę na pochówek osoby zmarłej należącej do parafii. Szczególnie, jeśli Rodzina ma wykupione tam wcześniej miejsce, np. grobowiec rodzinny.

Pogrzeb świecki – przebieg ceremonii

Przebieg świeckiego pochówku zależny jest od inwencji Mistrza. Choć zakładany jest pewien odgórny scenariusz, możliwe są jego modyfikacje. Są ceremonie krótkie – do 15 minut. Są i takie, z których trudno odejść od grobu.

Podczas pogrzebu świeckiego można skorzystać z kaplicy cmentarnej oraz przejść konduktem do grobu. Najważniejszym punktem ceremonii jest mowa laudacyjna. Na jej przygotowanie Mistrz Ceremonii poświęca najwięcej czasu. Im bardziej szczera będzie rozmowa z Rodziną, tym piękniejszy będzie efekt końcowy mowy. Trzeba oczywiście dodać, że Mistrza obowiązuje pełna dyskrecja – jest powiernikiem rodzinnych tajemnic, które można wykorzystać podczas przemowy tylko w takim stopniu, na ile pozwoli Rodzina.

Pogrzeb świecki pozwala na elementy dodatkowe – będące inicjatywą Rodziny, jak i Mistrza. Najważniejszym jest oprawa muzyczna, która na ceremonii świeckiej stawiana jest na drugim miejscu, zaraz po przemowie. Wyraża osobowość osoby zmarłej, mówi wiele o jej zainteresowaniach, okresie w jakim przyszło jej żyć, etc. Może to być muzyka z odtwarzacza (zakłady mają systemy nagłośnieniowe) lub na żywo. Ta ostatnia, choć niewątpliwie piękna i przejmująca, ma duże ograniczenia repertuarowe. Osobnym tematem jest oprawa multimedialna – stosunkowo rzadko spotykana. Wymaga dokładnej organizacji, czasami również zarezerwowania i wykupienia dodatkowego czasu w kaplicy cmentarnej. Rodziny, które nie decydują się na przygotowanie prezentacji, najczęściej pozostają przy jednym zdjęciu- powiększonym, pięknie oprawionym i wyeksponowanym podczas ceremonii przy grobie.

Przed umieszczeniem trumny bądź urny w grobie następuje ostatnie pożegnanie. Zamiast krzyża umieszcza się pal świecki, który ustawiany jest pionowo. Pal może być drewniany, lakierowany oraz zdobiony. Pozbawiony jest poprzecznych elementów.

Jaki jest koszt pogrzebu świeckiego?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Koszt pogrzebu świeckiego zależny jest od miejsca posługi i oscyluje w granicach kilkuset złotych. Mistrz Ceremonii reprezentuje Rodzinę, przemawia jej ustami i warto zadbać, aby była to godna oraz wartościowa reprezentacja, którą należy dobrać z najwyższą starannością, a zarazem z ostrożnością. Oczywiście bywają Mistrzowie, którzy oferują więcej niż inni – i na to również warto zwrócić uwagę. Pogrzeb świecki może zawierać akcent modlitewny – Mistrz może go poprowadzić, jeśli jest do tego przygotowany i zgłasza taką gotowość. Byłoby pięknie, gdyby posiadał zdolności aktorskie, doskonałą dykcję, interesujący wokal. Jeśli uda nam się skorzystać ze wszystkich jego walorów – ceremonia bliskiej nam osoby będzie z pewnością wyjątkowa.

Rodzina planująca pochówek religijny – z udziałem osoby duchownej – również może skorzystać z usług Mistrza, który może brać udział we mszy świętej, a na cmentarzu poprowadzić część świecką ceremonii, tuż po odejściu Kapłana od grobu.

Ceremonia pogrzebu świeckiego jest przeżyciem, które przywołuje piękne wspomnienia o zmarłym i długo pozostaje w naszej pamięci. Jako zakład pogrzebowy cieszący się zaufaniem wielu rodzin, kompleksowo przygotowujemy pogrzeby świeckie zgodnie z ostatnim życzeniem zmarłego, jego bliskich oraz we współpracy z Patrycją Owczarzak - Mistrzem Świeckich Ceremonii Pogrzebowych (www.pieknaceremonia.pl).

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy zakładem pogrzebowym cieszącym się zaufaniem wielu rodzin, które powierzyły nam organizację ostatniego pożegnania ich zmarłych. Jest dla nas niezwykle ważne, że możemy Państwu przyjść z pomocą w najtrudniejszych momentach życia. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu

stacjonarny:
56 4626793
komórkowy:
605 588 006
/_nuxt/img/bg-tl.e4c3953.png /_nuxt/img/bg-tr.a57c724.png /_nuxt/img/bg-bl.77156eb.png /_nuxt/img/bg-br.742bb0f.png